UNIVERSIADE GAMES 20150

2015 Gwangju Summer Universiade, Taekwondo

South Korea - 2015/07/14 - Complete results of the 2015 Summer Universiade held in Gwangju, South Korea at the Chosun University Gymnasium from July 7 to 13, 2015.


2015-07-09_Podio_TaekwondoFo73

Kyorugi

FIN Female -46 Kg.

1) Wan-Ting Lin (TPE)
2) Wilasinee Khamsribusa (THA)
3) Suyeon Yu (KOR)
3) Kyriaki Kouttouki (CYP)

FIN Male -54 Kg.

1) Seighalani Armin Hadipour (IRI)
2) Mourad A. Laachraoui (BEL)
3) Daeik Kim (KOR)
3) En Ten Il (RUS)

FLY Female -49 Kg.

1) Chanatip Sonkham (THA)
2) Lucija Zaninovic (CRO)
3) Shao-Yu Wu (TPE)
3) Rukiye Yildirim (TUR)

FLY Male -58 Kg.

1) Nursultan Mamayev (KAZ)
2) Rui P. Rebelo Braganca (POR)
3) Javad Amirisorkhi (IRI)
3) Renat Tukhvatullin (RUS)

BANTAM Female -53 Kg.

1) Minjeong Kim (KOR)
2) Yun-Wen Huang (TPE)
3) Mariska Halinda (INA)
3) Dragana Gladovic (SRB)

BANTAM Male -63 Kg.

1) Jaouad Achab (BEL)
2) Shuai Zhao (CHN)
3) William Jackson (USA)
3) Cheng-Ching Huang (TPE)

FEATHER Female -57 Kg.

1) Sohee Kim (KOR)
2) Joana Da Silva Cunha (POR)
3) Rangsiya Nisaisom (THA)
3) Nikita Glasnovic (SWE)

FEATHER Male -68 Kg.

1) Berkay Akyol (TUR)
2) Dae Han Ryu (KOR)
3) Joel Gonzalez Bonilla (ESP)
3) Christian Mcneish (GBR)

LIGHT Female -62 Kg.

1) Hua Zhang (CHN)
2) Irem Yaman (TUR)
3) Ruth MC Gbagbi (CIV)

3) Marta Calvo Gomez (ESP)

LIGHT Male -74 Kg.

1) Seyed Ahmad Khosrowfar (IRI)
2) Tpram Claude Louis Maizeroi (FRA)
3) Ewald Glesmann (GER)
3) Said Ustaev (RUS)

WELTER Female -67 Kg.

1) Yunfei Guo (CHN)
2) Chia-Chia Chuang (TPE)
3) Nur Tatar (TUR)
3) Ana Bajic (SRB)

WELTER Male -80 Kg.

1) Berkay Akyol (TUR)
2) Dae Han Ryu (KOR)
3) Joel Gonzalez Bonilla (ESP)
3) Christian Mcneish (GBR)

MIDDLE Female -73 Kg.

1) Shuyin Zheng (CHN)
2) Iva Rados (CRO)
3) Reshmie Shari Oogink (NED)
3) Furkan Asena Aydin (TUR)

MIDDLE Male -87 Kg.

1) Omid Amidi (IRI)
2) Kyo Don In (KOR)
3) Ensar Uguz (TUR)
3) Sen Qiao (CHN)

HEAVY Female +73 Kg.

1) Akram Khodabandeh (IRI)
2) Bichna Kim (KOR)
3) Alina Ikaeva (RUS)
3) Rosanna Simon Alamo (ESP)

HEAVY Male +87 Kg.

1) Dmitriy Shokin (UZB)
2) Yoonkeun Park (KOR)
3) Mehran Askari (IRI)
3) Maicon De Andrade S. (BRA)

Combate-Taekwondo

Team competition

Female

1) Dandan Ren, Tongtong Sun, Yanhong Xue (CHN)
2) Alina Ikaeva, Tatiana Kudashova, Elena Evlampyeva, Yulia Turutina (RUS)
3) Chia-Chia Chuang, Kuan-Chi Huang, Yun-Wen Huang, Yi-Ching Lin (TPE)
3) Chaeeun Jeon, Minjeong Kim, Sohee KIM, Dabin Lee (KOR)

Male

1) Kyo Don In, Daeik Kim, Hyeonseung Kim, Junhyeob Kim (KOR)
2) Guangshuai Wang, Panfeng Zhao, Sen Qiao, Shuai Zhao (CHN)
3) Demetris Moustakas, Ioannis Pilavakis, Marios Fyllakoudias (CYP)
3) Alexey Pryazhnikov, Renat Tukhvatullin, Said Ustaev, Viacheslav Minin (RUS)

podio-poomsae-universiada

Poomsae

Individual Female

1) Hansol YANG (KOR)
2) Ollin MEDINA LOPEZ (MEX)
3) Wen-hsuan LIAO (TPE)
3) Elif Aybuke YILMAZ (TUR)

Individual Male

1) Jongbeom Bae (KOR)
2) Mahdi Jamali Fashi (IRI)
3) Maulana Haidir (INA)
3) Chuang Wu (CHN)

Mix Pair

1) Hyeokin Gwon, Jaehee Lee (KOR)
2) Ollin Medina Lopez, Vaslav Ayala T. (MEX)
3) Yi-hsuan Chen, Cheng-gang Li (TPE)
3) Thien Phung Nguyen, Tuyet Van Chau (VIE)

Female Team

1) Hyoseo Choi, Jieun Choi, Yeowon Gwak (KOR)
2) Hsiang-ting Chen, Yi-hsuan Chen, Ying-hsian Lee (TPE)
3) Bahareh Ghaderian, Fatemeh Ghasemi, Marjan Salahshouri (IRI)
3) Bengu Alkan, Elif Aybuke Yilmaz, Fatma Torehan (TUR)

Male Team

1) Sehoon Jang, Jeonghun Jo, Gwanghyun Lee (KOR)
2) Maulana Haidir, Muhamad F. Fitracahyanto, Muhammad Abd. Wahyu (INA)
3) Hieu Nghia Le, Thanh Trung Le, Thien Phung Nguyen (VIE)
3) Wei-chieh Chang, Chun-kai Chuang, Cheng-lung Lu (TPE)

Laura López Rodríguez
MasTKD Team

Deja tu comentario!