QATAR0

1st Qatar International Taekwondo Open

Qatar - 2015/03/09 - Complete results of the 1st Qatar Open, a G-1 event held on March 6-9, 2015 at the “Ladies Sport Hall” in Doha, Qatar.


QatarOpen2015FIN Female (-46 Kg.) – [8 athletes]

1) Hajer Mustapha (National Team – FRA)
2) Yvette Yong (Canadian Forces Taekwondo – CAN)
3) Zhazira Saparbek (National Team – KAZ)
3) Josephine Ineme Esuku (National Team – NGR)

 

FIN Male (-54 Kg.) – [23 athletes]

1) Ali Al-Ammari (National Team – YEM)
2) Ali Asiri (Abha Club – KSA)
3) Fahad Alsamih (Shbab Club – KSA)
3) Sarvarbek Sheraliev (National Team – UZB)

 

FLY Female (-49 Kg.) – [5 athletes]

1) Lucija Zaninovic (National Team – CRO)
2) Sanaa Atabrour (Federation Royale Marocaine – MAR)
3) Panipak Wongpattanakit (National Team – THA)
3) Yasmina Aziez (National Team – FRA)

 

FLY Male (-58 Kg.) – [18 athletes]

1) Tae Moon Cha (Korea Gas Corporation Taek – KOR)
2) Dylan Chellamootoo (National Team – FRA)
3) Nutthawee Klompong (National Team – THA)
3) Nursultan Mamayev (National Team – KAZ)

 

BANTAM Female (-53 Kg.) – [9 athletes]

1) Da Hwi Kim (Samsung S1 Taekwondo Team – KOR)
2) Floriane Liborio (National Team – FRA)
3) Eirin Berg Jakobsen (Tveita Taekwondoklubb – NOR)

3) Ben Ali Rahma (National Team – TUN)

 

BANTAM Male (-63 Kg.) – [19 athletes]

1) Dae Hoon Lee (Korea Gas Corporation Taek – KOR)
2) Kamil Abdurrazakov (National Team – AZE)
3) Mohanad Al-Yaremi (National Team – YEM)
3) Stevens Barclais (National Team – FRA)

 

FEATHER Female (-57 Kg.) – [4 athletes]

1) Thanapa Sae-Lao (National Team – THA)
2) Frida Ronja Thorsø (Tveita Taekwondoklubb – NOR)
3) Shahd Kiani (Al Wahda Sports Club For Tae – UAE)
3) Kaltham Al Muatwa (National Team – QAT)

 

FEATHER Male (-68 Kg.) – [20 athletes]

1) Je Yeup Kim (Korea Gas Corporation Taek – KOR)
2) Aykhan Taghizade (National Team – AZE)
3) Saud Almuwallad (National Team – KSA)
3) Uno Sanli (Team One Taekwondo – SWE)

 

Podio_1stCatarOpen2015

 

LIGHT Female (-62 Kg.) – [8 athletes]

1) Marina Sumic (National Team – CRO)
2) So Hee Kim (Samsung S1 Taekwondo Team – KOR)
3) Ashley Kraayeveld (Canadian Military Forces – CAN)
3) Magda Wiet (National Team – FRA)

 

LIGHT Male (-74 Kg.) – [21 athletes]

1) Nikita Rafalovich (National Team – UZB)
2) Torann Maizeroi (National Team – FRA)
3) Elvin Mammadov (National Team – AZE)
3) Trabelsi Seifeddine (National Team – TUN)

 

WELTER Female (-67 Kg.) – [6 athletes]

1) Haby Niare (National Team – FRA)
2) Elin Johansson (National Team – SWE)
3) So Young Seo (Seoul City Hall Taekwondo Te – KOR)
3) Hye Mi Park (Samsung S1 Taekwondo Team – KOR)

 

WELTER Male (-80 Kg.) – [13 athletes]

1) Oueslati Oussama (National Team – TUN)
2) Aaron Cook (National Team – IMN)
3) Mahmoud Abdelrahim (National Team – QAT)
3) Maksim Rafalovich (National Team – UZB)

 

MIDDLE Female (-73 Kg.) – [4 athletes]

1) In Jong Lee (Seoul City Hall Taekwondo Te – KOR)
2) Iva Rados (National Team – CRO)
3) Marim Bin-Aly (National Team – QAT)
3) Aysha Ahmed Alshaib (Al-Doy Sports Centre Taekwo – BRN)

 

MIDDLE Male (-87 Kg.) – [7 athletes]

1) Radik Isaev (National Team – AZE)
2) Jasur Baykuziev (National Team – UZB)
3) Jordan Stewart (National Team – CAN)
3) Dafydd Sanders (Central Olympic Taekwondo – NZL)

 

HEAVY Female (+73 Kg.) – [6 athletes]

1) Saebom An (Samsung S1 Taekwondo Team – KOR)
2) Anne-Caroline Graffe (National Team – FRA)
3) Jasmine Vokey (Canadian Forces Taekwondo – CAN)
3) Wiam Dislam (Federation Royale Marocaine – MAR)

 

HEAVY Male (+87 Kg.) – [7 athletes]

1) Chol Ho Jo (Samsung S1 Taekwondo Team – KOR)
2) Dong Min Cha (Korea Gas Corporation Taek – KOR)
3) Abdelrahman Nashashibi (Palestine Center – JOR)
3) Dmitriy Shokin (National Team – UZB)

 

 

Downloads

 

Results Day 1 G1, Day 1: F-49, F-57, F-67, F+73, M-54, M-63, M-80, M-87

Resultados G1, Día 2: F-46, F-53, F-62, F-73, M-58, M-68, M-74, M+87

 

 

Laura López Rodríguez, Exclusive MasTKD
MasTKD.com
info@mastaekwondo.com

Deja tu comentario!