WTF GRAND PRIX MANCHESTER 20140

Manchester Grand Prix: List of Athletes

Here you will find the complete list of athletes who will be competing in the next WTF World Taekwondo Grand Prix in  Manchester from October 24 to 26, 2014 in eight Olympic weight divisions.


manchester grand prix 2014

 

FLY Female -49 Kg. (31 athletes)

Alexandra Lychagina (RUS)

Anastasia Valueva(RUS)

Asia Bailey (GBR)

Brigida Yagüe (ESP)

Chanatip Sonkham (THA)

Charlotte Craig (USA)

Dana Touran (JOR)

Elaia Torrontegui Ronco (ESP)

Ganna Soroka (UKR)

Hajer Mustapha (FRA)

Iris Tang Sing (BRA)

Iryna Romoldanova (UKR)

Itzel Manjarrez (MEX)

Ivett Gonda (HUN)

Jaeah Kim (KOR)

Jannet Alegria (MEX)

Kyriaki Kouttouki (CYP)

Li Ping Liu (CHN)

Lizbeth Diez Canseco Verde (PER)

Lucija Zaninovic (CRO)

Melanie Phan (CAN)

Nour Abdelsalam (EGY)

Panipak Wongpattanakit (THA)

Rosa Keleku (COD)

Rukiye Yildirim (TUR)

So-Hui Kim (KOR)

Talisca Reis (BRA)

Wan-Ting Lin (TPE)

Yasmina Aziez (FRA)

Yvette Yong (CAN)

Zhaoyi Li (CHN)

 

 

FLY Male -58 Kg. (29 athletes)

Camilo Perez (CHI)

Carlos Navarro (MEX)

Cesar Rodriguez (MEX)

Cheng Ching Huang (TPE)

Duvan Avella (COL)

Dylan Chellamootoo (FRA)

Elsaid Shawky (EGY)

Farzan Ashour Zadeh Fallah (IRI)

Feyi Pearce (GBR)

Guilherme Alves (BRA)

Hadi Mostean Loron (IRI)

Heiner Oviedo (CRC)

Hussein Sherif (EGY)

Ignacio Morales (CHI)

James Howe (USA)

Levent Tuncat (GER)

Lucas Guzman (ARG)

Marcio Ferreira (BRA)

Mikayil Aliyev (AZE)

Rui Braganca (POR)

Ruslan Poiseev (RUS)

Safwan Khalil (AUS)

Sergej Kolb (GER)

Shuai Zhao (CHN)

Si Mohamed Ketbi (BEL)

Stepan Dimitrov (MDA)

Stipe Jarloni (CRO)

Taehun Kim (KOR)

Taemoon Cha (KOR)

 

 

FEATHER Female -57 Kg. (31 athletes)

Ah-Reum Lee (KOR)

Ana Zaninovic (CRO)

Anna-Lena Froemming (GER)

Banassa Diomande (CIV)

Bineta Diedhiou (SEN)

Carolena Carstens (PAN)

Cheyenne Lewis (USA)

Daria Zhuravleva (RUS)

Diana Lara (MEX)

Durdane Altunel (TUR)

Ekaterina Kim (RUS)

Eva Calvo Gomez (ESP)

Evelyn Gonda (CAN)

Floriane Liborio (FRA)

Gunay Aghakishiyeva (AZE)

Hatice Yangin (TUR)

Hedaya Malak (EGY)

Jade Jones (GBR)

Jessica Chavez (MEX)

Manuela Bezzola (SUI)

Martina Zubcic (CRO)

Mayu Hamada (JPN)

Nikita Glasnovic (SWE)

Rachelle Booth (GBR)

Radwa Abdelkader (EGY)

Rahma Ben Ali (TUN)

Sohee Kim (KOR)

Suvi Mikkonen (FIN)

Yun Wen Huang (TPE)

Yun Wang (CHN)

Yuzhuo Hou (CHN)

 

 

FEATHER Male -68 Kg. (30 athletes)

Abel Mendoza (MEX)

Akkarin Kitwijarn (THA)

Alexey Denisenko (RUS)

Balla Dieye (SEN)

Behnam Asbaghikhanghah (IRI)

Dae-Hoon Lee (KOR)

Filip Grgic (CRO)

Hun Kim (KOR)

Jaouad Achab (BEL)

Jiannan Huang (CHN)

Joel Gonzalez Bonilla (ESP)

Jordan Gayle (GBR)

Jose Antonio Rosillo Atencia (ESP)

Jure Pantar (SLO)

Mario Silva (POR)

Mark Lopez (USA)

Martin Stamper (GBR)

Maxime Potvin (CAN)

Michael Harvey (GBR)

Mohamed Asal (EGY)

Mohammad Bagheri (IRI)

Ouahid Briki (TUN)

Raihau Chin (FRA)

Saul Gutierrez (MEX)

Servet Tazegul (TUR)

Siddhartha Bhat (CAN)

Stevens Barclais (FRA)

Terrence Jennings (USA)

Vasilii Nikitin (RUS)

Vladislav Arventii (MDA)

 

 

WELTER Female -67 Kg. (30 athletes)

Anastasiia Baryshnikova (RUS)

Chia Chia Chuang (TPE)

Elin Johansson (SWE)

Elpida Marina Dimitropoulou (GRE)

Farida Azizova (AZE)

Franka Anic (SLO)

Haby Niare (FRA)

Hua Zhang (CHN)

Joyce Van Baaren (NED)

Julia Vasconcelos (BRA)

Katherine Alvarado (CRC)

Katherine Dumar (COL)

Kyungseon Hwang (KOR)

Lauren Williams (GBR)

Lua Piñeiro Devesa (ESP)

Magda Wiet Henin (FRA)

Marina Cheshuina (RUS)

Marina Sumic (CRO)

Melissa Oviedo (MEX)

Melissa Pagnotta (CAN)

Nadege N’dri (CIV)

Nina Kläy (SUI)

Nur Tatar (TUR)

Paige Mc Pherson (USA)

Petra Matijasevic (CRO)

Rabia Güleç (GER)

Ruth Gbagbi (CIV)

Urgence Mouega (GAB)

Yann Yeu Chen (TPE)

Yun Fei Guo (CHN)

 

 

WELTER Male -80 Kg. (29 athletes)

Aaron Cook (IMN)

Albert Gaun (RUS)

Andrew Deer (GBR)

Anicet Kassi (CIV)

Anton Kotkov (RUS)

Arman Yeremyan (ARM)

Cheick Sallah Cisse (CIV)

Christian Al Dela Cruz (PHI)

Damon Sansum (GBR)

Henrique Moura (BRA)

Ilkin Shahbazov (AZE)

Ismael Coulibaly (MLI)

Lutalo Muhammad (GBR)

Mahdi Khodabakhshi (IRI)

Maksim Rafalovich (UZB)

Masoud Hajizavareh (IRI)

Nikita Rafalovich (UZB)

Oussama Oueslati (TUN)

Piotr Pazinski (POL)

Ramin Azizov (AZE)

Rene Lizarraga (MEX)

Ridvan Baygut (TUR)

Sebastian Crismanich (ARG)

Steven Lopez (USA)

Tahir Guelec (GER)

Torann Maizeroi (FRA)

Uriel Adriano (MEX)

Yoojin Kim (KOR)

Yunus Sari (TUR)

 

 

HEAVY Female +67 Kg. (26 athletes)

Aminata Doumbia (MLI)

Anne-Caroline Graffe (FRA)

Asena Aydin (TUR)

Briseida Acosta (MEX)

Cansel Deniz (TUR)

Casandra Ikonen (SWE)

Donghua Li (CHN)

Elena Gomez Martinez (ESP)

Feruza Yergeshova (KAZ)

Gwladys Epangue (FRA)

Injong Lee (KOR)

Iva Rados (CRO)

Jackie Galloway (USA)

Katharina Weiss (GER)

Lauren Hamon (USA)

Maria Espinoza (MEX)

Maryna Konieva (UKR)

Melda Tazegül (GER)

Milica Mandic (SRB)

Natalya Mamatova (UZB)

Olga Ivanova (RUS)

Reshmie Oogink (NED)

Rosanna Simon Alamo (ESP)

Sandra Vanegas (COL)

Shuyin Zheng (CHN)

Umida Abdullaeva (UZB)

 

 

HEAVY Male +80 Kg. (31 athletes)

Alexander Bachmann (GER)

Ali Sari (TUR)

Anthony Obame (GAB)

Arman-Marshall Silla (BLR)

Carlo Molfetta (ITA)

Chika Chukwumerije (NGR)

Cholho Jo (KOR)

Daniel Ros Gómez (ESP)

Dmitriy Shokin (UZB)

Dongmin CHA (KOR)

Guilherme Cezário Felix (BRA)

Ivan Trajkovic (SLO)

Jasur Baykuziyev (UZB)

Jeroen Wanrooij (NED)

Kristopher Moitland (CRC)

Leonardo Basile (ITA)

Lyle Walker (GBR)

M’bar N’diaye (FRA)

Mahama Cho (GBR)

Marc Andre Bergeron (CAN)

Misael Lopez (MEX)

Piotr Hatowski (POL)

Radik Isaev (AZE)

Roman Kuznetsov (RUS)

Sajjad Mardani (IRI)

Seydou Gbane (CIV)

Stephen Lambdin (USA)

Volker Wodzich (GER)

Xiaobo Liu (CHN)

Yassine Trabelsi (TUN)

Yousef Karami (IRI)

 

 

 

Laura López Rodriguez, mastaekowndo.com

www.masTaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

Deja tu comentario!