AGUASCALIENTES 2014 COMPLETE RESULTS!0

Mexico Open International Taekwondo Championships (WTF G-1)

Complete results of the Mexico Open 2014, G1, taking place at the Estadio Olímpico in Aguascalientes, Mexico from September 12-14, 2014. Categories:  Cadet, Sernior  and Senior G1.  UPDATED RESULTS WITH PHOTOS!!!


SENIOR G-1

FIN Female -46 Kg.

1) Valeria Rodrigues Dos Santos (Seceg Team – BRA)

2) Brenda Costa Rica (Distrito Federal Asoc – MEX)

3) Samery Moras (National Team – USA)

3) Leslie Torres (Edomex Asoc – MEX)

Podio-MexicoOpen_G1_D1_F-46_

FIN Male -54 Kg.

1) Jorge Hernandez (National Team – MEX)

2) Santiago Garcia de Leon (Edomex Asoc – MEX)

3) Duvan Avella (National Team – COL)

3) Jose Eduardo Cavazos (Laguna – MEX)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D1_M-54_

 

 

FLY Female -49 Kg.

1) Talisca Reis (São Caetano – BRA)

2) Ibeth Rodriguez (National Team – COL)

3) Camille Dallaire-Leblanc (Equipe Quebec – CAN)

3) Jannet Alegria (National Team – MEX)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D2_F-49

FLY Male -58 Kg.

1) Carlos Navarro (National Team – MEX)

2) Diego Garcia de Leon (Edo Mex Asoc TKD – MEX)

3) Luis Aguilar (Veracruz Asoc – MEX)

3) Venilton Teixeira (National Team – BRA)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D2_M-58

 

 

BANTAM Female -53 Kg.

1) Aziza Chambers (National Team – USA)

2) Charlotte Brown (Equipe Quebec – CAN)

3) Monica Pimentel (National Team – ARU)

3) Laura Garcia (National Team – COL)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D3_F-53

 

 

BANTAM Male -63 Kg.

1) Abel Mendoza (National Team – MEX)

2) Salvador Alvarez (Nuevo León – MEX)

3) Julio Antonio Flores Lopez (National Team – GUA)

3) Miguel Radillo (Nuevo León – MEX)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D3_M-63

 

 

 

FEATHER Female -57 Kg.

1) Cheyenne Lewis (Team Stix – USA)

2) Alba Macario (Veracruz Asoc – MEX)

3) Paulina Armeria (National Team – MEX)

3) Doris Patiño (National Team – COL)

Podio-MexicoOpen_G1_D2_F-57

 

 

FEATHER Male -68 Kg.

1) Maxime Potvin (Equipe Quebec – CAN)

2) Marcelo Garcia (Nuevo León – MEX)

3) Jacob Grace (Cuta USA – USA)

3) Mark Lopez (Lopez Taekwondo – USA)

Podio-MexicoOpen_G1_D2_M-68

LIGHT Female -62 Kg.

1) Emilia Morrow (Peak Performance – USA)

2) Samantha Leidel (USA)

3) Brenda Romero (Nuevo León – MEX)

3) Yudy Perez (Nacional Team – COL)

Podio-MexicoOpen_G1_D1_F-62_

 

 

LIGHT Male -74 Kg.

1) TJ Curry (Cuta – USA)

2) Thomas Ruiz Borges (Edomex Asoc – MEX)

3) Hector Alvarez (Nuevo León – MEX)

3) Ribeiro Nickollas (São Caetano – BRA)

 

Podio-MexicoOpen_G1_D1_M-74_

 

 

WELTER Female -67 Kg.

1) Nathalie Iliesco (Equipe Quebec – CAN)

2) Melissa Pagnotta (National Team – CAN)

3) Paige McPherson (Peak Performance – USA)

3) Ashley Kraayeveld (National Team – CAN)

Podio-MexicoOpen_G1_D3_F-67

 

 

WELTER Male -80 Kg.

1) Hugo Enrique Palacios Baez (Edomex Asoc – MEX)

2) Mahmoud Ahmed Fathy Said (National Team – EGY)

3) Thmas Rahimi (National Team – USA)

3) Yair Medina (COL)

Podio-MexicoOpen_G1_D3_M-80

 

 

 

MIDDLE Female -73 Kg.

1) Sanaz Shahbazi Mccollister (USA)

2) Ilse Gonzalez (Nuevo León – MEX)

3) Jacqueline Galloway (USA)

3) Sandra Vanegas (National Team – COL)

Podio-MexicoOpen_G1_D2_F-73

 

 

MIDDLE Male -87 Kg.

1) Brian Andres Salazar (Tamaulipas – MEX)

2) Carlos Adrian Sansores Acevedo (National Team – MEX)

3) Christopher Smith (Robinson’s Taekwondo – USA)

3) Carlos Pool (National Team – MEX)

Podio-MexicoOpen_G1_D2_M-87

 

 

HEAVY Female +73 Kg.

1) Lauren Hamon (Peak Performance – USA)

2) Guadalupe Ruiz Lopez (National Team – MEX)

3) Ashley Saldowski (Cuta USA – USA)

3) Taylor Ramirez  (Cuta USA – USA)

 

 

Podio-MexicoOpen_G1_D3_

 

 

HEAVY Male +87 Kg.

1) Angel De Jesus Martinez (Quintana Roo – MEX)

2) Phillip Yun (Cuta USA – USA)

3) Stephen Lambdin (National Team – USA)

3) Angel Carmona (Nuevo León – MEX)

Podio-MexicoOpen_G1_D3_Mo87

 

 

JUNIORS (1997 – 1999)

 

FIN Female -42 Kg.

 

1) Andrea Garcia (Chiapas Asoc – MEX)

 

2) Carmen Rebeca Fernandez (Edo Mex – MEX)

 

3) Ziaancko Maribe Castillo (Queretaro – MEX)

 

3) Alison Juarez (Sinaloa – MEX)

 

 

FIN Male -45 Kg.

 

1) Andrik Harman (Puebla – MEX)

 

2) Jose Beceiro (Veracruz – MEX)

 

3) Alejandro Benitez (Veracruz Asoc – MEX)

 

3) Juan Carlos Montes (Guanajuato – MEX)

 

 

FLY Female -44 Kg.

 

1) Laura Alejandra Ovalle (Chihuahua – MEX)

 

2) Nicole Yang (American Taekwondo United – USA)

 

3) Kelsay Kim (American Taekwondo United – USA)

 

 

FLY Male -48 Kg.

 

1) Erick Alexis Cardelas Morales (EDOMEX ASOC – MEX)

 

2) Brando Padilla (Nuevo León – MEX)

 

3) Van Bactista (Team Salim – USA)

 

3) Zayd Carreon (Nuevo León – MEX)

 

 

BANTAM Female -46 Kg.

 

1) Trinity Sullivan (NTA Taekwondo – USA)

 

2) Liliana Rosas (Nuevo León – MEX)

 

3) Daniela Paola Souza (National Team – MEX)

 

3) Itzel Villalpando Muñoz (Jalisco Asoc – MEX)

 

 

BANTAM Male -51 Kg.

 

1) Julio Quintanilla (USA Sport Taekwondo Travel Team – USA)

 

2) Luis Carlos Romero (Sinaloa – MEX)

 

3) Leonardo del rio olvera (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

3) Luis Antonio Emus (Sinaloa – MEX)

 

 

FEATHER Female -49 Kg.

 

1) Viviana Lozano (Olympic Taekwondo Academy – USA)

 

2) Monserrat Hernandez (Distrito Federal – MEX)

 

3) Gabriela Martinez (Durango – MEX)

 

3) Rubi Rodriguez (Nuevo León – MEX)

 

 

FEATHER Male -55 Kg.

 

1) David Kim (American Taekwondo United – USA)

 

2) Mario Alberto Gómez (Guanajuato – MEX)

 

3) Jose Navarro (Nuevo León – MEX)

 

3) Felipe Sobarzo (CHI)

 

 

LIGHT Female -52 Kg.

 

1) Ericka Paulina Prieto (Chihuahua – MEX)

 

2) Luisa Paola Karina Avila (Guanajuato – MEX)

 

3) Fernanda Moreno (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Patsy Alejandra Estrada Ortiz (Tabasco Asoc – MEX)

 

 

LIGHT Male -59 Kg.

 

1) Ricardo Gaston Rojas (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

2) Yuuki Jo (American Taekwondo United – USA)

 

3) Jesus Antonio Garcia (Sinaloa – MEX)

 

3) Luis Daniel Orozco (USA Sport Taekwondo Travel Team – USA)

 

 

WELTER Female -55 Kg.

 

1) Claudia Paola Morelos (Edomex Asoc – MEX)

 

2) Elisa Diaz Perez (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

3) Camila Lopez (Puebla – MEX)

 

3) Miriam Galecki (USA Sport Taekwondo Travel Team – USA)

 

 

WELTER Male -63 Kg.

 

1) Emiliano Garcia (Queretaro – MEX)

 

2) Sergio Ibarra (Nuevo León – MEX)

 

3) Rodrigo Ugalde (Queretaro – MEX)

 

3) Luis Oblitas Toledo (National Team – PER)

 

 

LIGHT MIDDLE Female -59 Kg.

 

1) Angela Neeley (USA Sport Taekwondo Team – USA)

 

2) Ceana Rodriguez (American Taekwondo United – USA)

 

3) Luisa Maria Romero Cruz (Jalisco Asoc – MEX)

 

3) Maria Jose Erosa (Quintana Roo – MEX)

 

 

LIGHT MIDDLE Male -68 Kg.

 

1) Jose Maria Pastor (Edomex Asoc – MEX)

 

2) Josue Corona (Team Legacy – USA)

 

3) Daniel Alvarado (National Team – CRC)

 

3) Dante Gabriel Morales Rubio (Edomex Asoc – MEX)

 

 

MIDDLE Female -63 Kg.

 

1) Luisa Georgina Valencia (Michoacan – MEX)

 

2) Linsay Sibaja (National Team – CRC)

 

3) Anayeli Martinez (Sinaloa – MEX)

 

3) Blanca Alexis Muñoz (Guanajuato – MEX)

 

 

MIDDLE Male -73 Kg.

 

1) Sergio Ramon Gomez (Puebla – MEX)

 

2) Carlos Ricardo Ambrocio (Oaxaca – MEX)

 

3) Alan Guillon (Veracruz Asoc – MEX)

 

3) Mario Barraza (Sinaloa – MEX)

 

 

LIGHT HEAVY Female -68 Kg.

 

1) Julia Del Rosio López (Guanajuato – MEX)

 

2) Karen Alvarado (Michoacan – MEX)

 

3) Alejandra Sedeño (Edo Mex Asoc TKD – MEX)

 

3) Paola Juarez (Chiapas Asoc – MEX)

 

 

LIGHT HEAVY Male -78 Kg.

 

1) Carlos Nuñez (Michoacan – MEX)

 

2) Eross Acosta (Sinaloa – MEX)

 

3) Oscar Juarez Rodriguez (JALISCO ASOC – MEX)

 

3) Luis Angel De la Torre Garibay (Edomex Asoc – MEX)

 

 

HEAVY Female +68 Kg.

 

1) Taylor Ramirez (Cuta USA – USA)

 

2) Gabriella Gardziola (Master Kim’s World Class Tae Kwon Do TWC – USA)

 

3) Frida Patricia Monreal (Guanajuato – MEX)

 

3) Daniela Alejandra Alvarez (Sinaloa – MEX

 

 

HEAVY Male +78 Kg.

 

1) Diego Abaroa (Nuevo León – MEX)

 

2) Fernando Ramírez (Guanajuato – MEX)

 

3) Miguel Angel Rodriguez (Chihuahua – MEX)

 

3) Luis Ortega (Nuevo León – MEX)

 

 

CADETES (2000 – 2002)

 

FIN Female -29 Kg.

 

1) Maria Rodriguez (Veracruz Asoc – MEX)

 

2) Vanessa Garcia (Nuevo León – MEX)

 

 

FIN Male -33 Kg.

 

1) Sharif Salim (Team Salim – USA)

 

2) Angel Martinez (Nuevo León – MEX)

 

3) Cesar Angel Alvarez (Chihuahua – MEX)

 

3) Diego Castro (Puebla – MEX)

 

 

FLY Female -33 Kg.

 

1) Jocelyne Guadalupe Gómez (Guanajuato – MEX)

 

2) Daniela Bautista (Coahuila – MEX)

 

 

FLY Male -37 Kg.

 

1) Eliud Alvarado (Nuevo León – MEX)

 

2) Josue Vera (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Chase Yonamine (Aguila’s Taekwondo Association – USA)

 

3) Eddy Cardona (Chihuahua – MEX)

 

 

BANTAM Female -37 Kg.

 

1) Paula Michelle Cabrera (Chihuahua – MEX)

 

2) Ximena Avila Castillo (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

3) Mariana Marquez (Nuevo León – MEX)

 

3) Elodia Margarita Osuna (Sinaloa – MEX)

 

 

BANTAM Male -41 Kg.

 

1) Enrique Bravo (Queretaro – MEX)

 

2) Alfredo Gonzalez (Nuevo León – MEX)

 

3) Carlos Adrian Flores (Chihuahua – MEX)

 

3) Emiliano Hernandez (Puebla – MEX)

 

 

FEATHER Female -41 Kg.

 

1) Mirka Dias Sandoval (Chihuahua – MEX)

 

2) Rubi Nava (Nuevo León – MEX)

 

3) Ana Paola Aranda Luelmo (Jalisco Asoc – MEX)

 

3) Areli Viceizo (Veracruz Asoc – MEX)

 

 

FEATHER Male -45 Kg.

 

1) Juancarlos Norzagaray-Garcia (USA Sport Taekwondo Travel Team – USA)

 

2) Fernando Emus (Sinaloa – MEX)

 

3) Jose Ricardo Rodriguez (Sinaloa – MEX)

 

3) Noel Sandoval Vazquez (Jalisco Asoc – MEX)

 

 

LIGHT Female -44 Kg.

 

1) Danielle Wassell (USA)

 

2) Dafne Sarahi Martinez (Edo MEX – MEX)

 

3) Odalys Estefania García (Guanajuato – MEX)

 

3) Cinthia Paola Acuña Arellano (Jalisco Asoc – MEX)

 

 

LIGHT Male -49 Kg.

 

1) Ricardo Martinez (Nuevo León – MEX)

 

2) Luis Eduardo Lopez Echeverri (Edomex Asoc – MEX)

 

3) Alejandro Alberto Uriega (Edomex Asoc – MEX)

 

3) José María Gómez (Guanajuato – MEX)

 

 

WELTER Female -47 Kg.

 

1) Jessica Bujanda (Chihuahua – MEX)

 

2) Melissa Castillo Cardona (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

3) Itzel Garduño Casasola (Edomex Asoc – MEX)

 

3) Beatriz Rodriguez (Nuevo León – MEX)

 

 

WELTER Male -53 Kg.

 

1) Diego Jauregui (Nuevo León – MEX)

 

2) Sebastian Sobarzo (CHI)

 

3) Baldomero Gutierrez (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Cesar Coronado (Nuevo León – MEX)

 

 

LIGHT MIDDLE Female -51 Kg.

 

1) Brooke Wheeler (Master Kim’s World Class Tae Kwon Do TWC – USA)

 

2) Uni Ha (Team Eagles – USA)

 

3) Priscilla Jo (Cuta USA – USA)

 

3) Sofia Carolina mesa toribio (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

 

LIGHT MIDDLE Male -57 Kg.

 

1) Gustavo León (Queretaro – MEX)

 

2) Luis Arturo Vega Perez (Edomex Asoc – MEX)

 

3) German Reyes (Veracruz Asoc – MEX)

 

3) Jesus Efrain Ortega García (Chiapas Asoc – MEX)

 

 

MIDDLE Female -55 Kg.

 

1) Hillary Danahi Mares (Guanajuato – MEX)

 

2) Sofia Castillo (Nuevo León – MEX)

 

3) Maria Fernanda Castillo (Distrito Federal – MEX)

 

3) Scheidy Montellano (Laguna – MEX)

 

 

MIDDLE Male -61 Kg.

 

1) Emiliano Cruz (Nuevo León – MEX)

 

2) Roberto Vidal (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Jose Maria Rodriguez (Queretaro – MEX)

 

 

LIGHT HEAVY Female -59 Kg.

 

1) Estefany Lisette Pineda (Guanajuato – MEX)

 

2) Isabel Aguirre (Nuevo León – MEX)

 

3) Pamela Alessandra Estrada Ortiz (Tabasco Asoc – MEX)

 

3) Ana Sofía Ugalde (Queretaro – MEX)

 

 

LIGHT HEAVY Male -65 Kg.

 

1) Jason Saul Velazquez (Guanajuato – MEX)

 

2) Vladimir Solis (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Guillermo Guerra (Nuevo León – MEX)

 

3) Luis Manuel Flores (Queretaro – MEX)

 

 

HEAVY Female +59 Kg.

 

1) Renatta Treviño (Nuevo León – MEX)

 

2) Sheyla Cuapango Ortiz (Morelos Asoc – MEX)

 

3) Fernanda chalita tijerina (Distrito Federal Asoc – MEX)

 

3) Ana Yolanda Olea (Sinaloa – MEX)

 

 

HEAVY Male +65 Kg.

 

1) Xavier Lopez (Chiapas Asoc – MEX)

 

2) Gerson Rivera (Veracruz Asoc – MEX)

 

3) Rodolfo Cancino (Chiapas Asoc – MEX)

 

3) Christian Gadiel Isimoto (Chihuahua – MEX)

 

 

 

Laura López Rodriguez, Exclusivo masTaekwondo.com

Photos: Marcos López Rodríguez.

www.mastaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

 

 

Deja tu comentario!