ETU0

5th ETU European Under 21 Taekwondo Championships

Complete results of the 5th ETU European Under 21 Taekwondo Championships taking place in Innsbruck, Austria on September 26-28, 2014.  COMPLETE RESULTS, UPDATED!


etu under 21 champs. logo

 

 

FIN Female -46 Kg. (15 athletes)

 

1) Kyriaki Kouttouki (CYP)

2) Iryna Romoldanova (UKR)

3) Polina Usenko (RUS)

3) Sara Cortegoso Lima (ESP)

 

 

FIN Male -54 Kg. (26 athletes)

1) Jesus Tortosa Cabrera (ESP)

2) Stepan Dimitrov (MDA)

3) Yahor Nikitsenka (BLR)

3) Marko Maljkovic (CRO)

 

 

FLY Female -49 Kg. (16 athletes)

1) Indra Craen (BEL)

2) Tijana Bogdanovic (SRB)

3) Claudia Lipcsei (HUN)

3) Giulia Giordano (ITA)

 

 

FLY Male -58 Kg. (21 athletes)

1) Zhanat Iskakov (RUS)

2) Milos Gladovic (SRB)

3) Rafael Forte (POR)

3) Si Mohamed Ketbi (BEL)

 

 

BANTAM Female -53 Kg. (21 athletes)

1) Andriana Asprogeraka (GRE)

2) Ekaterina Vaniamova (RUS)

3) Nikol Chorbanova (BUL)

3) Erica Nicoli (ITA)

 

 

BANTAM Male -63 Kg. (26 athletes)

1) Javier Perez Polo (ESP)

2) Simone Crescenzi (ITA)

3) De Sir Chan (RUS)

3) Ioannis Pilavakis (CYP)

 

 

FEATHER Female -57 Kg. (21 athletes)

1) Joana Cunha (POR)

2) Durdane Altunel (TUR)

3) Licia Martignani (ITA)

3) Rosa Rodriguez Torres (ESP)

 

 

FEATHER Male -68 Kg. (29 athletes)

1) Eduardo Longobardi Radford (ESP)

2) Kadyrbech Daurov (RUS)

3) Dmytro Karunyk (UKR)

3) Hamza Adnan Karim (GER)

 

 

LIGHT Female -62 Kg. (18 athletes)

1) Marta Calvo Gomez (ESP)

2) Cristina Gaspa (ITA)

3) Marija Perisic (SRB)

3) Anna-Lena Froemming (GER)

 

LIGHT Male -74 Kg. (27 athletes)

1) Karol Holubowicz (POL)

2) Daniel Quesada Barrera (ESP)

3) Julio Ferreira (POR)

3) Marko Mutak (CRO)

 

 

WELTER Female -67 Kg. (17 athletes)

1) Irem Yaman (TUR)

2) Katarzyna Lis (POL)

3) Axelle Attoumani (FRA)

3) Anastasia Christini Delidimitri (GRE)

 

 

WELTER Male -80 Kg. (18 athletes)

1) Berkcan Sungu (TUR)

2) Xian Silva Pazos (ESP)

3) Richard Ordemann (NOR)

3) Denys Voronovskyy (UKR)

 

 

MIDDLE Female -73 Kg. (13 athletes)

1) Ana Bajic (SRB)

2) Aleksandra Krzemieniecka (POL)

3) Marie Paule Ble (FRA)

3) Sofya Motuzka (RUS)

 

 

MIDDLE Male -87 Kg. (12 athletes)

1) Drasko Jovanov (SRB)

2) Rafal Szypulski (POL)

3) Alexey Pryazhnikov (RUS)

3) Mehmet Korucu (TUR)

 

 

HEAVY Female +73 Kg. (8 athletes)

1) Violeta Babic (SRB)

2) Anastasia Zampoura (GRE)

3) Mariona Leyes Ausio (ESP)

3) Olesya Bardachenko (RUS)

 

 

HEAVY Male +87 Kg. (11 athletes)

1) Arman-Marshall Silla (BLR)

2) Alexander Bachmann (GER)

3) Aleksandr Metalnikov (RUS)

3) Marko Mamuzic (SUI)

 

DRAW SHEETS  WITH COMPLETE RESULT

 

 

Laura López Rodríguez masTaekwondo.com

www.masTaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

Deja tu comentario!