AUSTRALIA OPEN 20140

5th Australian Open Taekwondo (G2)

The Australia Open was held in Sydney on Sunday 17 August 2014 at the Sydney Park Sports Center.  The event was ranked as G-2 by the WTF;  it included  the 16 world categories.


Australia Open 2014

FIN Female -46 Kg.

1) Kyriaki Kouttouki (National Team – CYP)

2) Iris Tang Sing (National Team – BRA)

3) Benecia Cheong (Joon No’s Taekwondo – AUS)

3) Wan-Ting Lin (National Team – TPE)

 

 

FIN Male -54 Kg.

1) Logan Gerick (National Team – USA)

2) Zach Roberts (Team Atima – AUS)

3) Tyler Muscat (K4K – CAN)

3) Rj Javier (Fighting Lyons Taekwondo – AUS)

 

 

FLY Female -49 Kg.

1) Da-Hwi Kim (National Team – KOR)

2) Yasmina Aziez (National Team – FRA)

3) Huei Ning Sun (National Team – TPE)

3) Charlotte Craig (Unaffiliated – USA)

 

 

FLY Male -58 Kg.

1) Taemoon Cha (National Team – KOR)

2) Levent Tuncat (National Team – GER)

3) Salaheddine Bensaleh (National Team – BEL)

3) Safwan Khalil (Global Martial Arts – AUS)

 

 

BANTAM Female -53 Kg.

1) Yun Wen Huang (National Team – TPE)

2) Floriane Liborio (National Team – FRA)

3) Caroline Marton (National Team – AUS)

3) Suvi Mikkonen (National Team – FIN)

 

 

BANTAM Male -63 Kg.

1) Jim Je Yeup (National Team – KOR)

2) Jaouad Achab (National Team – BEL)

3) Yen Ming Chen (National Team – TPE)

3) Nathan Young (RT Xtreme Team – AUS)

 

 

FEATHER Female -57 Kg.

1) Li Cheng Tseng (National Team – TPE)

2) Josiane Lima (National Team – BRA)

3) Hedaya Malak (National Team – EGY)

3) Nikita Glasnovic (National Team – SWE)

 

 

FEATHER Male -68 Kg.

 

1) Thomas Afonczenko (National Team – AUS)

2) Tsung Jui Lo (National Team – TPE)

3) Jensen Ishida (Unaffiliated – USA)

3) Aaron Wain (Fighting Lyons Taekwondo – AUS)

 

 

LIGHT Female -62 Kg.

 

1) Ashley Kraayeveld (Team Fast Canada – CAN)

2) Carmen Marton (National Team – AUS)

3) Doo-Ri Oh (National Team – KOR)

3) Chia Chia Chuang (National Team – TPE)

 

 

 

LIGHT Male -74 Kg.

1) Nikita Rafalovich (National Team – UZB)

2) Jack Marton (National Team – AUS)

3) Rahimi Thomas (National Team – USA)

3) Jaysen Ishida (Unaffiliated USA – USA)

 

 

WELTER Female -67 Kg.

1) Haby Niare (National Team – FRA)

2) Petra Matijasevic (National Team – CRO)

3) Yann Yeu Chen (National Team – TPE)

3) Elin Johansson (National Team – SWE)

 

WELTER Male -80 Kg.

1) Aaron Cook (National Team – IMN)

2) Steven Lopez (Unaffiliated USA – USA)

3) Christopher Iliesco (Ste-Foy – CAN)

3) Wei-Ting Liu (National Team – TPE)

 

 

MIDDLE Female -73 Kg.

1) Reshmie Oogink (National Team – NED)

2) Injong Lee (National Team – KOR)

3) Raphaella Galacho (National Team – BRA)

3) Casandra Ikonen (National Team – SWE)

 

MIDDLE Male -87 Kg.

1) Kai Chang (National Team – TPE)

2) Carlo Molfetta (National Team – ITA)

3) M’bar N’diaye (National Team – FRA)

3) Jasur Baykuziyev (National Team – UZB)

 

 

HEAVY Female +73 Kg.

1) Gwladys Epangue (National Team – FRA)

2) Anne-Caroline Graffe (National Team – FRA)

3) Kate Mcadam (Irontiger – AUS)

3) Janine Watson (Russell Macarthur Taekwondo – AUS)

 

HEAVY Male +87 Kg.

1) Dongmin Cha (National Team – KOR)

2) Dmitriy Shokin (National Team – UZB)

3) Tuarai Hery (National Team – FPO)

3) Leonardo Basile (National Team – ITA)

 

Draws with complete results  – AUSTRALIA OPEN 2014 SENIOR RESULTS 2014

 

Australia Open 2014 winners

Laura López Rodríguez mastaekwondo.com

www.masTaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

Deja tu comentario!