PAN AMERICAN SPORTS ORGANIZATION0

Pan American Olympic Festival

Complete results of  the Taekwondo competition in the Pan American Olympic Festival which is being held at the Miguel Hidalgo Gymnasium in Puebla, Mexico from July 10-21, 2014.  The competition include Olympic weight categories and Under 21.  


2014-07-20_91327_FOPanamericano

Under 17-21 Category

FLY Female -49 Kg.

1) Elizabeth Zamora Gordillo (GUA)

2) Ana Beatriz Olivan Olvera (MEX)

3) Luz Jeimy Cardenas Ramírez (COL)

3) Paola Hernández (VEN)

2014-07-20_91327x_Podio-49-Elizabeth-Zamora

 

FLY Male -58 Kg.

1) Luis Pie (DOM)

2) Carlos Ruben Navarro Valdes (MEX)

3) Rangers David Mendoza Molina (ECU)

3) Joel Calman (ARG)

 

2014-07-20_91327x_PODIO_M-58_

 

 

FEATHER Femenino -57 Kg.

1) Paulina Almeria Vecchi (MEX)

2) Emely J. Cartagena Rodríguez (PUR)

3) Guadalupe Schiavone (ARG)

3) Deireanne Estephany Morales (USA)

2014-07-20_91327x_Podio_F-57

 

FEATHER Masculino -68 Kg.

1) Isaac Ramon Torres Vazquez (MEX)

2) Jean Carlos Segura Salgado (CHI)

3) Norman Ramón Florentin Orrego (PAR)

3) Tosh Van Dijk (SUR)

2014-07-20_91327x_Podio_M-68

WELTER Femenino -67 Kg.

1) Brenda Romero Robles (MEX)

2) Samantha Amber Leidel (USA)

3) Iris Stefanie Carvallo Rodriguez (ECU)

3) Camila Kimberly Orihuela Blas (PER)

2014-07-20_91327x_Podio_F-67

 

WELTER Male -80 Kg.

1) Moises Daniel Hernández Encarnación (DOM)

2) Bryan Salazar Pérez (MEX)

3) Jonatan Adrian Rodríguez Suparez (URU)

3) Giavero Sabajo (SUR)

 

2014-07-20_91327x_Podio_M-80

 

 

HEAVY Female +67 Kg.

1) Victoria Catarina Heredia Tamez (MEX)

2) Priscilla Natasha Hiraldo Borges (PUR)

***podium***

HEAVY Male +80 Kg.

1) Maicon de Andrade Siqueira (BRA)

2) Misael López Jaramillo (MEX)

3) Ariel Prevalil (ARG)

3) Jesus Antonio Perea Tarira (ECU)

***Podium**

 

 

+22 year-old Category

 

FLY Female -49 Kg.

1) Jamila Tanna Rodrigues (BRA)

2) Katherin Pamela Pürzel Luquez (PAR)

 

FLY Male -58 Kg.

1) Williams Cortez (VEN)

2) Osvaldo Llorens Molina (CUB)

3) Renso Rufo Mendoza Bernal (BOL)

3) Heiner Alberto Oviedo Moreira (CRC)

 

FEATHER Female -57 Kg.

1) Yamicel Nuñez Varela (CUB)

2) Josiane de Oliveira Lima E Lima (BRA)

3) Disnansi Polanco Contreras (DOM)

3) Katherinn Reyes (VEN)

 

FEATHER Male -68 Kg.

1) Yosbel Perez Alvarez (CUB)

2) Charles Goltara Maioli (BRA)

3) Franco Darío Ríos Blanco (BOL)

3) Ruddy Emmanuel Mateo Batista (DOM)

 

WELTER Female -67 Kg.

1) Ana Carolina Faria de Souza (BRA)

2) Sthefanie Hernández (PAN)

 

WELTER Male -80 Kg.

1) Jose Angel Cobas del Valle (CUB)

2) Lucas Ferreira de Oliveira (BRA)

3) Javier Josue Quesada Venegas (CRC)

3) Nerbel Maiz (VEN)

 

HEAVY Female +67 Kg.

1) Glenhis Hernández Horta (CUB)

2) Erica Adriane Ferreira (BRA)

3) Katherine Rodríguez Peguero (DOM)

 

HEAVY Male +80 Kg.

1) Rosbely Despaigne Sauquet (CUB)

2) Kristopher Moitland Cabezas (CRC)

 

 


(PDF) –
 Complete results  FLY Female/Male

(PDF) – Complete results  FEATHER Female/Male and  WELTER Female

 (PDF) – Complete results WELTER Male and  HEAVY Female /Male

 

 

 

Exclusive masTaekwondo.com Team

www.mastaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

 

Deja tu comentario!