COMPLETE RESULTS0

Moldova Open 2014

This international open was held in the city of , the capital and most populous city in , a country located in between and . This event took place at the "Sport Hall Manejul"  on April 18- 20 April and was ranked as a .


2014-04-21_84740xx_MoldovaOpen2014

 

FIN Female -46 Kg. (4 athletes)

1) Maria Lupascu (Sports School NR6 – MDA)

2) Evgeniia Onegina (SPB Taekwondo.Ru – RUS)

3) Oxsana Sadova (Tarusa – RUS)

3) Olesya Berezhko (National Team – UKR)

 

FIN Male -54 Kg. (7 athletes)

1) Stepan Dimitrov (Sports School NR6 – MDA)

2) Martin Atanasov (National Team – BUL)

3) Ignat Burdakov (Sport Club Taekwondo – UKR)

3) Vladislav Nasikovskyy (National Team – UKR)

 

 

FLY Female -49 Kg. (4 athletes)

1) Sarah Malykke (Risskov TKD – DEN)

2) Alexandra Lychagina (‘Mai’Moscow – RUS)

3) Alexandra Gireada (National Team – ROU)

3) Anna Mirkin (National Team – ISR)

 

FLY Male -58 Kg. (8 athletes)

1) Renat Tukhvatullin (SPB Taekwondo.Ru – RUS)

2) Mykola Bilyi (Kyiv Taekwondo Federation – UKR)

3) Mohamed Emad (Egyptian Shooting Club – EGY)

3) Vadim Dimitrov (Sports School NR6 – MDA)

 

 

BANTAM Female -53 Kg. (11 athletes)

1) Sedanur Yumrucal (Ankara.B.B Spor Kulubu – TUR)

2) Daria Lytvynchuk (Kyiv Taekwondo Federation – UKR)

3) Floriane Liborio (National Team – FRA)

3) Viktoria Iakovleva (Ulyanovsk Region – RUS)

 

BANTAM Male -63 Kg. (11 athletes)

1) Andrei Rotaru (National Team – MDA)

2) Bolat Izutdinov (‘Mai’Moscow – RUS)

3) Vladimir Kim (Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster’ – RUS)

3) Vladyslav Yarmachek (National Team – UKR)

 

 

FEATHER Female -57 Kg. (5 athletes)

1) Kristina Khafizova (‘Mai’Moscow – RUS)

2) Martina Zubcic (Taekwondo Club Dubrava – CRO)

3) Malina Mariana Mihaila (National Team – ROU)

3) Oleksandra Baranova (National Team – UKR)

 

FEATHER Male -68 Kg. (14 athletes)

1) Raihau Chin (National Team – FRA)

2) Vitaliy Gunko (Kyiv Taekwondo Federation – UKR)

3) Konstantin Minin (Chelyabinsk – RUS)

3) Vladislav Arventii (National Team – MDA)

 

 

LIGHT Female -62 Kg. (6 athletes)

1) Dar’ya Yakovleva (National Team – UKR)

2) Marilena Werth (Taekwondo Club Ingelheim E.V. – GER)

3) Varvara Milevska (Kyiv Taekwondo Federation – UKR)

3) Anastasiia Halaguza (Dnipropetrovsk Regional Team – UKR)

 

LIGHT Male -74 Kg. (11 athletes)

1) Torann Maizeroi (National Team – FRA)

2) Valerii Mykhailovskyi (National Team – UKR)

3) Yurii Savenko (National Team – UKR)

3) Artem Marchenko (Sport Club Taekwondo – UKR)

 

 

WELTER Female -67 Kg. (3 athletes)

1) Tetiana Tetereviatnykova (National Team – UKR)

2) Yulia Yevka (National Team – UKR)

3) Izabella Bajko (National Team – ROU)

 

WELTER Male -80 Kg. (6 athletes)

1) Sergii Chaika (National Team – UKR)

2) Maksym Dominishyn (National Team – UKR)

3) Denys Voronovskyy (Sport Club Taekwondo – UKR)

3) Ghenadie Bitco (National Team – MDA)

 

 

MIDDLE Female -73 Kg. (4 athletes)

1) Yaprak Eris (Ankara.B.B Spor Kulubu – TUR)

2) Khrystyna Gorbenko (National Team – UKR)

3) Nur Cemre Kaymak (Kavaklidere Spor Klub – TUR)

3) Diana Korotka (National Team – UKR)

 

MIDDLE Male -87 Kg. (5 athletes)

1) M’bar N’diaye (National Team – FRA)

2) Dafydd Sanders (Central Olympic Taekwondo – NZL)

3) Vadym Bielkin (Kyiv Taekwondo Federation – UKR)

3) Arturas Kuzmenka (Tornado Lithuania – LTU)

 

 

HEAVY Female +73 Kg. (0 competidoras)

 

HEAVY Masculino +87 Kg. (5 competidores)

1) Vedran Golec (TKD Jastreb – CRO)

2) Alberto Celestrin (Taekwondo Club Ingelheim E.V. – GER)

3) Oleg Kuznetcov (Russia Irkutsk Region – RUS)

3) Volodymyr Chervonytskyi (National Team, UKR)

 

SENIOR_Complete Results PDF

JUNIOR Complete Results PDF

 CADETES_Complete Results PDF 

 

 

Laura López Rodríguez, masTaekwondo.com

www.masTaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

Deja tu comentario!