CENTRAL AMERICAN GAMES 20131

Check Out the List of All Taekwondo Participants in San Jose 2013

The X Central American Sports Games have started and are taking place in Costa Rica, between March 3 and 17, 2013. Taekwondo will compete on the 15 and 16, here are the complete teams.

 

masTaekwondo.com ESPAÑOL

     


2013-03-05_565x_San-Jose-2013_JCA

 

Athletes from Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica and Panama will compete for the Central American Games. These Games are held every four years in Central American cities chosen by ORDECA (Central American Sports Organization, founded in 1972 and recognized by the International Olympic Committee).

 

Within ten days Taekwondo will take action on the Gymnasium Liceo San Jose in Barrio Mexico, located at just three minutes from the center of the capital, competitions will take place in one single area, which will be elevated in the center of the stadium and will accommodate 760 people.

 

For the development of the combats the electronic system PSS will be used as well as the Video Replay. There will be eighteen International Referees from the participating countries, plus the support of Canada, Mexico and the United States. This arbitral team will be led by Myung Cham Kim, Director Referee of the Pan American Taekwondo Union.

 

Weighing regulation will take place on March 14th and subsequently competitions will be divided as follows:

 

March, Friday 15: FIN, BANTAM, LIGHT and MIDDLE (Male and Female).

 

March, Saturday 16: FLY, FEATHER, WELTER and HEAVY (Male and Female).

 

 

The athletes list per category is formed as follows:

2013-03-05_566x_NAMU_Taekwondo

FIN Female (-46 Kg.)

CRC – Andrea Sujeilyn Cervantes Calderon

ESA – Gloria Del Carmen Cañas Alvarez

HON – Sidney Vicente Almendares

PAN – Ana Corbet Donato

NIC – Janesky Jose Solis Herrera

FIN Male (-54 Kg.)

CRC – Julio Cesar Solano Solano

ESA – Jose Gabriel Calderon Martinez

GUA – Nelson Eduardo Acajabon De Leon

PAN – Luis Gaitan Jimenez

NIC – Ruetyall Francisco Herrera

 

FLY Female(-49 Kg.)

CRC – Nancy Cecilia Coto Vargas

GUA – Elizabeth Zamora Gordillo

PAN – Carolena Carstens Salceda

NIC – Gema Daniela Ayala Molinares

 

FLY Male (-58 Kg.)

CRC – Heiner Alberto Oviedo Moreira

ESA – Abner Stanlyn Sanchez Gochez

GUA – Jhonnatan Josue Mejia Alvarez

HON – Elmer Flores Navas

PAN – Miguel Lasso Montenegro

NIC – Randy Elias Mendieta Cabezas

 

BANTAM Female (-53 Kg.)

CRC – Marcela Oviedo Moreira

ESA – Katherinne Yesenia Guadalupe Aguilar Ramirez

PAN – Natalia Stanziola Zebede

NIC – Karina Auxiliadora Obando Duarte

 

BANTAM Male (-63 Kg.)

CRC – Pablo Andres Solano Fonseca

ESA – Julio Alexander Guevara Moran

GUA – Andres Zelaya Rio Nevado

PAN – Victor Gonzalez Batista

NIC – Byron Manuel Herrera Bejerano

FEATHER Female (-57 Kg.)

ESA – Laura Vanessa Vasquez Rivas

CRC – Yuleisy Graciela Arguedas Zumbado

GUA – Coralia Lucia Abadia Sandoval

PAN – Marlene Hernandez Correa

NIC – Karla Jessenia Acevedo Ramos

 

FEATHER Male (-68 Kg.)

CRC – Aldo Javier Mata Fernandez

ESA – Jose Ricardo Rivera Ramirez

GUA – Stuardo Andre Solorzano Mejia

HON – Mauricio Borjas Pineda

PAN – Kirk Causadias Seferlis

NIC – Sebastian Antonio Chavarria Sevilla

 

LIGHT Female (-62 Kg.)

CRC – Amanda Daniela Sanchez Montes

ESA – Wendy Michael Marroquin Moran

PAN – Amanda Perez Torres

NIC – Erlinda Del Socorro Jarquin Lira

LIGHT Male (-74 Kg.)

CRC – Carlos Jesus Solis Montiel

ESA – Christian Ernesto Castillo Tejada

GUA – Guillermo Alejandro Rodas Gonzalez

HON – Victor Zepeda Amaya

PAN – Ricardo Vega Gonzalez

NIC – Kelvin Antonio Muñoz Aviles

 

WELTER Female (-67 Kg.)

CRC – Katherine Vanessa Alvarado Araya

ESA – Evelyn Patricia Murcia Beltran

PAN – Atzayensi Anderson Rayo

NIC – Meylin Carolina Navarro Arroliga

 

WELTER Male (-80 Kg.)

CRC – Javier Josue Quesada Venegas

ESA – Carlos Leo Ruano Argueta

HON – Edgardo Fernandez Zapata

PAN – David Forero Muñoz

NIC – Francisco Jose Rodriguez Aguirre

 

MIDDLE Female (-73 Kg.)

CRC – Grettel Mercedes Gutierrez Zeledon

ESA – Ester Beatriz Rodriguez Garcia

HON – Yosselyn Molina Betancourth

NIC – Maria Jose Montalvan Silva

 

MIDDLE Male (-87 Kg.)

CRC – Gustavo Adolfo Mora Solera

ESA – Jonathan Adalberto Turcios Ostorga

HON – Miguel Ferrera Rodriguez

NIC – Carlos Alfredo Lopez Mendieta

HEAVY Female (+73 Kg.)

CRC – Katherine Campos

ESA – Julia Maria Reyes Salvador

GUA – Maria Gabriela Echeverria Pinto

HON – Keyla Avila Ramirez

NIC – Adriela Nohemy Esteban Rojas

 

HEAVY Male (+87 Kg.)

ESA – Luis Mariano Turcios Ostorga

PAN – Luis Gudiño Delgado

NIC – Yaroth Jose Perez Larios

CRC – Kristopher Moitland Cabezas

 

Laura López Rodríguez, Exclusive masTaekwondo.com

Translation: Silvana Ramírez Cuevas

en.mastaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

 

 

Deja tu comentario!