FITA0

Results, tables and photographs of the Italian Championship Black Belt

2012 the year of Olympic gold champion Carlo Molfetta and bronze Mauro Sarmiento


2012 the year of Olympic gold champion Carlo Molfetta and bronze Mauro Sarmiento, concluded with the Italian Championship in Rome, where the two athletes were the spectators.

Along with many promises, confirmation came from Leonardo Basile European champion in the 87 kg category.

 

WOMEN

1. CS Army

2. School Tkd Nolan

3. Tkd School Genoa

4. CS Kangaroo

 

MEN

1. FF.OO. Neptune

2. CS Army

3. Tkd Center Scauri

4. Olimpic Tkd Academy

 

-46 Female

1. Ianniello Anna – New Green Form

2. Brandolese Sara – Tkd Competition

3. Michelle Marino – Tkd 2000

3. Zonfrillo Melania – CS La Pietra

 

-49 Female

1. Ramazzotto Roberta – CS Army

2. Dante Sara – Star ’90 Rome

3. Flower Chiara – Fitness Perulli

3. Tortorella Magdalene – Old Blue Tkd

 

-53 Female

1. Napolano Serena – ASD Kangaroo

2. Mastrantoni Federica – Blue Flames

3. Gattella Elisa – Ivy Tkd Koryo

3. Salsedo Jessica – School Tkd Nolan

 

-57 Female

1. Laganà Silvana – CS Army

2. Colucci Loredana – Well-B SRL

3. Tortorella Carla – Blue Tkd Center

3. Zocco Margherita – FF.OO. Neptune

 

-62 Female

1. Perugini Federica – Tkd School Genoa

2. Platania Eleonora – CS Police

3. Robert Nardelli – Tkd Terracina 1984

3. Leave Delia – Tkd Center Pezzolla

 

-67 Female

1. Grandino Michela – Tkd Capaccio

2. Federica del Coco – Tkd Olympic Club Lecce

3. Maiozzi Dalila – FF.OO. Neptune

3. Andreozzi Paola – Tkd Competition

 

-73 Female

1. Betto Martina – School Tkd Nolan

2. Capriglione Serena – Tkd Regis Bologna

3. Nobile Maria Letizia – ASD Athena Fitness

3. D’Alise Rose – Cordal Tkd

 

+73 Female

1. Giulia Colombo – Tkd Karisma Latin

2. Sheds Irene – Nrgym

3. Raffaella Corona – Astroclub

 

-54 Male

1. Riemma Emanuele – ASD Kangaroo

2. Chiaramida Dario – Kim Yu Sin

3. Ieppariello Joseph – Tkd Sports Center Gym Club 2

3. Fusco Antonio – Aerobiclub

-58 Male

1. Francesco Palma – Tkd Olympic Club Lecce

2. Crisafulli Gabriele – FF. OO. Neptune

3. Sergio Raphael – Tkd Academy Gold

3. Danilo De Furia – Vigilfuoco Catanzaro

 

-63 Male

1. Danilo Di Maggio – FF.OO. Neptune

2. Simone Chiarella – Tkd Center Kukkiwon

3. Daniele De Santis – Centre Tkd Meadows

3. De Chiara Elia – Bentis

 

-68 Male

1. David Thomas – Olympic Tkd Academy

2. Claudio Treviso – CS Army

3. Pezzullo Gianmarco – New Green Form

3. Bonaccorso Luciano – Tkd Sports Center

 

-74 Male

1. Zocco Francis – FF.OO. Neptune

2. Cristian Clementi – FF.OO. Neptune

3. Colle Claudio – Schumina Tkd

3. Angileri Vito – CS Police

 

-80 Male

1. Cannellino Simone – Tkd Center Scauri

2. Claudio De Florio – School Koryo Genoa

3. Emanuele D’Orazi – Tkd Competition

3. William John – CS Police

 

-87 Male

1. Palmacci Marco – FF.OO. Neptune

2. Foderaro Gianluca – Backlash Academy

3. Danilo Lo Iacono – Champions Tkd Lo Iacono

3. Christmas Bruno – Gymnagar Future

 

+87 Male

1. Leonardo Basile – CS Army

2. Luiso Vito – Fisic Center Tkd

3. Andrea Sabbatini – Libertas Tkd Club Jesi

3. Hairpin Marco – Taekwondo Arduini

 

Source: Italian Taekwondo Federation

en.mastaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

 

Deja tu comentario!